Porady

Zamszowe buty na jesień?

Co roku przed rozpoczęciem sezonu jesiennego stajemy przed dylematem wyboru najlepszych butów. O tegorocznych trendach pisaliśmy już w oddzielnym wpisie. Dziś chcemy się zastanowić nad butami z zamszu. Kupować je na jesień? Czy może są totalnie niepraktyczne?

Dlaczego zamszowe buty kuszą?

Trzeba przyznać, że niektóre kolory butów wyglądają najlepiej w wersji zamszowej. Mowa tu przede wszystkim o głębokich, mocno nasyconych odcieniach butelkowej zieleni, fioletu, bordo czy brązu. Niezależnie od tego, z jakim fasonem mamy do czynienia, zamszowe wersje obuwia w tych barwach prezentuje się naprawdę świetnie. Podobnie zresztą rzecz ma się przy pastelach. Jest coś szczególnego w zamszowej, nieoprawionej skórze. Jej miękka faktura, która zmienia się pod wpływem dotyku sprawia, że buty sprawiają wrażenie bardziej eleganckich. Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie fakt, że zamsz bardzo szybko się niszczy. Czy są jakieś sposoby na to, by utrzymać zamszowe buty w idealnym stanie?

klik

Zamszowe buty na jesień – dlaczego nie?

Wielu z nas rezygnuje z zakupu zamszowych butów głównie ze względu na to, że jesienią pogoda zdecydowanie im nie sprzyja. Trzeba przyznać, że zamszowe buty nie są stworzone na pluchy i deszcze. Jednak zastanówmy się, czy tego samego nie możemy czasem powiedzieć o butach z materiału czy ze skóry? Prawda jest taka, że przy złych, wilgotnych warunkach pogodowych, każde buty mogą ulec zniszczeniu. Jeśli jednak nie masz w zwyczaju dbać o swoje buty, czyścić je i impregnować, to zdecydowanie odradzamy zakup butów zamszowych! Łatwiejsze do utrzymania w czystości i dobrym wyglądzie są jesienią buty wykonane ze skóry lub materiałów skóropodobnych!

klik

Jak dbać o buty zamszowe jesienią?

Jeśli w twojej garderobie pojawią się jesienne buty z zamszu, to niezbędne są również odpowiednie środki pielęgnacyjne oraz wiedza na temat dbania o takie obuwie. Przede wszystkim warto wspomnieć o magicznych właściwościach chusteczek nawilżających (tych samych, których używamy na przykład do demakijażu). Jeśli na twoich zamszowych butach pojawi się drobne zabrudzenie, to przetrzyj je delikatnie taką właśnie chusteczką. Bardzo prawdopodobne, że plama zwyczajnie zniknie! Jeśli chodzi o czyszczenie całych butów, które mocno się zabrudziły, to po pierwsze wykluczamy pranie w pralce oraz w całkowitym zamoczeniu w wodzie! Zamsz to rodzaj skóry, a więc tworzywo, które w kontakcie z wodą ulega zniszczeniu. Jak więc czyścić buty z zamszu? Używając do tego niewielkiej szczoteczki oraz specjalnej pianki. Delikatnie, kolistymi ruchami szorujemy całą powierzchnię buta, a następnie pozostawiamy je do wyschnięcia. Po wyschnięciu impregnujemy buty sprejem. Czynności te warto powtarzać w tej kolejności przy każdej potrzebie.

Buty z zamszu to jedne z najbardziej delikatnych butów, dlatego noszenie ich i pielęgnowanie może okazać się sporym wyzwaniem. Kup je tylko wtedy, gdy jesteś gotowy na odrobinę poświęcenia. I pamiętaj, że w deszczu i błocie żadne buty nie poradzą sobie tak dobrze, jak kalosze!

2 komentarze do “Zamszowe buty na jesień?

  • Uwielbiam buty zamszowe. To jest look absolutnie nie do podrobienia, ale niestety jestem leniwa, ciężko mi czyścić je po każdym wyjściu dlatego z powodów praktycznych nie noszę 🙁

    Odpowiedz
  • Zamszowe buty to jest jesienna klasyka! moim zdaniem są superszykowne. tylko rzeczywiście trzeba włożyć dużo wysiłku w dbanie o nie, no i chodzić ostrożnie 😉 szczególnie przy jasnym zamszu

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *