Nike

Nike – technologie i innowacje

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego buty Nike są tak wygodne? Dlaczego, chodząc w nich cały dzień, nie odczuwasz zmęczenia? Odpowiedź jest bardzo prosta. Popularne sneakery spod znaku łyżwy zostały stworzone przez wizjonera, który dążył do perfekcji. Buty, które powstały pod jego czujnym okiem, są zbliżone do ideału.


Bill Bowerman, założyciel firmy Nike, zainteresował się produkcją butów do biegania z prostej przyczyny: sam kiedyś zajmował się tą dyscypliną sportu, aż w końcu został trenerem. Chciał, aby zawodnicy, których szkolił, osiągali coraz to lepsze wyniki. Stąd szukanie rozwiązań, które pozwoliłyby podnieść ich sprawność. Bowerman uważał, że treningi to za mało. Zaczął projektować obuwie które, dzięki innowacyjnym technologiom, wspomagało biegaczy podczas zawodów. Było coraz lżejsze i bardziej przyczepne, co pozwalało na osiąganie lepszych wyników. Z czasem Bowermana zaczęli wspierać inni pasjonaci biegania, dla których tworzenie marki Nike było przygodą życia.
Jedną z pierwszych innowacji, jakie wprowadzono w butach do biegania firmy Nike, była guma waflowa. Gwarantowała ona lepszą przyczepność, co było kluczowe dla lekkoatletów. Historia jej wynalezienia od lat wzbudza u innych uśmiech. Otóż Bowerman wpadł na ten pomysł w momencie, gdy jego żona… robiła gofry. Szalony innowator zabrał jej gofrownicę, wrzucił tam kilka kawałków gumy i w ten sposób wynalazł tzw. „moon shoe” (księżycowy but). Waflowa podeszwa do tej pory jest stosowana w sneakerach marki Nike, m.in. w hicie ostatnich sezonów – butach Air Max.

buty,lifestyle,nike-air-max-90-premium,284725799-small

 

buty,lifestyle,nike-wmns-air-max-1-essential,284725951-small

Jeśli już jesteśmy przy tym kultowym obuwiu, które opanowało miejskie ulice i szafy wszystkich fanów streetwearu. W butach Air Max wykorzystywana jest również kolejna innowacja, którą wprowadził Bowerman. Chodzi o poduszkę Air. Stanowi ona mieszankę gazów, która zapewnia amortyzację. Miała ona pomagać biegaczom osiągać coraz to lepsze wyniki, jednak to rozwiązanie nie do końca się sprawdziło. Mimo to jest ono nadal stosowane w modnych sneakerach. Odsłonięcie tego systemu stało się charakterystycznym elementem designu tych popularnych butów lifestylow’ych w każdym z modeli, co można zobaczyć tutaj.

buty,klasyka,nike-wmns-air-max-90,306830196-small

 

Firma Nike zasłynęła z produkcji idealnych butów do biegania. Jednak gdy zauważono, że cieszą się one ogromnym zainteresowaniem również wśród zwykłych użytkowników, zaczęto tworzyć również linie lifestylowe, które doskonale przyjęły się wśród fanów mody. Jedno jest pewne: zarówno buty do treningów, jak i designerskie sneakery Nike odznaczają się wyjątkową wygodą, lekkością oraz dopracowaniem. Stały się ziszczeniem marzeń pasjonata, który na zawsze wpisał się w historię mody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *