Marki

Marka butów Dr. Martens

Niemiecki doktor Klaus Martens podczas pobytu w Alpach doznał kontuzji kostki, która skłoniła go do opracowania specjalnego rodzaju obuwia. 30 lat po tym wydarzeniu martensy stały się kultowym modelem za sprawą subkultur punków i skinheadów, które dyktowały światu modę.

Pierwsze buty z poduszką powietrzną w podeszwie

Pomysł opierał się na idei amortyzowania wstrząsów, których stopa doznaje podczas ruchu. Testowanie produktów zajęło kilka lat. Konstrukcję podeszwy z poduszką powietrzną opracowywano już od 1949 roku, jednak ostateczny model obuwia wyszedł na światło dzienne dopiero 11 lat później. I to za sprawą brytyjskiej firmy, która zajęła się produkcją i nadała butom charakterystyczny wygląd – dodała żółtą nić, którą obszyto podeszwę. Początkowo służyły jako obuwie robotnikom z fabryk i nawet sam dr Martens nie spodziewał się, że się to zmieni. Innowacyjnie wygodne buty apogeum sukcesu osiągnęły w latach 80., kiedy zainteresowanie nimi wykazały muzyczne subkultury. Ciężkie, sznurowane botki perfekcyjnie oddawały styl punków i skinheadów. Za sprawą takich ikon muzyki jak Iggy Pop czy Pete Townshed martensy zdobywały coraz szersze rzesze fanów.

Obuwie dla indywidualistów

Charakterystyczna, punkowa stylistyka nie zmieniła się w martensach od lat. Wraz z przechwyceniem ich przez subkultury młodzieżowe, zyskały nowy wymiar. Stały się środkiem wyrazu dla indywidualnej ekspresji. Co ciekawe, aż do lat 80. były produkowane jedynie w rozmiarach męskich. Ogromne zainteresowanie modelem sprawiło, że pojawiły się również martensy dla kobiet. Kolejne pokolenia indywidualistów i wielbicieli mocnych brzmień, wraz z wartościami przejmowały zamiłowanie do butów od dra Martensa.

Wyjątkowe i wyróżniające się

Klasyczne czarne z żółtym obszyciem były początkiem wielkiej przygody. Dziś martensy dostępne są we wszystkich kolorach tęczy, a często zdobione są unikalnym wzornictwem. Specyficzny, zapewniający wygodę krój może być dziś noszony przez wszystkich, którzy cenią sobie indywidualny styl i możliwość wyrażenia swojej osobowości. Z tymi butami żadna stylizacja nie będzie nudna. Są idealne na okres jesienno-zimowy, dzięki swojej przyczepnej podeszwie i cholewce sięgającej za kostkę. Jednak w ofercie marki wciąż pojawiają się kolejne modele, również takie przed kostkę. Niezależnie od tego, jakie wybierzemy, mamy gwarancję wygody i oryginalnego wyglądu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *