Porady

Jakie buty do pracy?

Ubiegły rok niewątpliwie był przełomowy w kwestii kobiecego dress code’u w pracy. Jedna z brytyjskich firm zwolniła pracownicę za to, że nie chciała chodzić w szpilkach. Efekt? Fala protestów, w których wzięły udział między innymi gwiazdy show biznesu. Bosa Julia Roberts na czerwonym dywanie – to był niezapomniany widok. Jak więc jest w rzeczywistości? Jakie buty powinnyśmy nosić do pracy?

Buty do pracy – stosownie do funkcji

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest oczywiście dopasowanie obuwia do rodzaju pełnionej funkcji. Zupełnie inne buty sprawdzą się u osoby pracującej w urzędzie, a inne u kogoś, kto pracuje w handlu lub w zakładzie fryzjerskim. Zasady dress code’u, choć często zbyt wymagające, a nawet przesadzone, powinny być przestrzegane. Trudno przecież wyobrazić sobie panią w banku bez wysokich obcasów. Jedno jest pewne – niezależnie od tego, gdzie pracujesz, jeśli masz bezpośredni kontakt z ludźmi, twoje buty zawsze powinny być schludne, czyste i dobrze wyglądające. Niedopuszczalne jest chodzenie w rozlatujących się czy brudnych butach!

Oficjalnie na różne sposoby

Jeśli w twoim miejscu pracy wymagany jest elegancki strój, rzeczywiście najbardziej wskazane będą szpilki. Żadne inne buty nie wyglądają tak oficjalnie! Nie ma jednak co ukrywać, że nie zawsze noszenie ich jest dla nas korzystne, a bywa również niemożliwe, jeśli np. zmagasz się z kontuzją kolana albo haluksami. Co zrobić w takim przypadku? Pamiętaj, że oficjalny wygląd nie jedno ma imię! Wybór eleganckich butów jest niezwykle różnorodny! Jeśli stabilniej czujesz się na grubszym obcasie, to świetnie sprawdzą się czółenka na słupku lub tak zwane buty block heels na kwadratowym, niskim obcasie. Prostota i jednolity kolor podkreślą oficjalny charakter stylizacji, a ty nie musisz przejmować się niezręcznym chodzeniem na wysokich obcasach!

jakie buty do pracyBusiness casual i inne mniej oficjalne formy butów do pracy

W wielu branżach oficjalny dress code został dawno wyparty przez styl business casual. Polega on na łączeniu ze sobą elementów garderoby, które nie są do końca casualowe, ale też nie za bardzo eleganckie. To taki złoty środek pomiędzy tym, co może wydawać się nieprofesjonalne a tym, co uchodzi za zbyt sztywne. Jakie buty będą wyglądać dobrze? Tu możemy zrezygnować z obcasów, szczególnie latem! Niedopuszczalne jest jednak noszenie sandałów (rzadko bywają eleganckie). Sprawdzą się natomiast wszelkie rodzaje oksfordek, mokasynów oraz balerinek. Unikaj fasonów, które są zanadto ozdabiane lub zbyt kolorowe.

Pierwszą zasadą doboru butów do pracy jest schludność. Następnie dbamy o to, by wyglądać profesjonalnie i stosownie do pełnionej funkcji. Nie wykluczamy jednak wygody, szczególnie jeśli nie po drodze nam ze szpilkami. Elegancki wygląd można uzyskać przez założenie naprawdę różnych butów. Najważniejsze, by zanadto nie rzucały się w oczy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *