Porady

Jak zabezpieczyć buty przed jesienią

Solidne opady deszczu, zabłocone chodniki, spadające liście, kałuże – jesienna aura zdecydowanie nie jest sprzymierzeńcem naszych butów, które w tempie ekspresowym mogą ulec zniszczeniu. Wydawałoby się, że jedyną radą jest zakup wygodnych kaloszy, które będą nam służyć przez cały okres złej pogody, jednak prawda jest taka, że dobra pielęgnacja obuwia może zdziałać cuda! Co zrobić, żeby buty zachowały swój kształt i dobrą formę nie jeden, a kilka jesiennych sezonów?

Wybieraj mądrze!

Zanim wybierzesz się na zakupy, zorientuj się w ofercie rynkowej. Wśród firm obuwniczych coraz częściej stawia się na dobrą jakość materiałów, która sama w sobie chroni nas przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Zamiast inwestować w buty ładne, wykonane z niedostosowanych do pory roku materiałów, postaw na coś wodoodpornego, na przykład niezawodny neopren lub naturalną skórę. Takie buty dużo łatwiej się czyści i impregnuje, ale ich największą zaletą jest ich żywotność. Wydanie jednorazowo większej sumy na porządne buty jesienne z pewnością zwróci się, gdy okaże się, że na kolejną jesień nie musimy kupować nowej pary. Upewnij się, że wybierasz buty z trwałą, przyczepną podeszwą, która zapewni Ci bezpieczeństwo w czasie deszczowych dni, kiedy na ulicach robi się ślisko. Jeśli nie lubimy marznąć w stopy, lepiej nie wybierajmy butów z zagranicznych sieciówek, które projektują je pod inne realia pogodowe. Doceńmy rodzime marki, które wychodzą naprzeciw naszym potrzebom. Dopiero wyposażeni w tę wiedzę możemy ruszyć do sklepów w poszukiwaniu wymarzonych i wytrzymałych butów jesiennych.

Jak o nie dbać?

Gdy w naszej szafie pojawi się już najnowsza zakupowa zdobycz, zapewnijmy jej od początku jak najlepszą ochronę. Jeszcze przed pierwszym wyjściem na dwór, zadbajmy o impregnację. Odpowiedni środek na pewno zostanie nam zaproponowany w sklepie. Warto wypastować tłustą, ochronną emalią buty ze skóry i spryskać specjalnie do tego przeznaczonym impregnatem nasze ulubione, jesienne sneakersy. Dzięki temu unikniemy przemoczenia już przy pierwszym użyciu. Czynność tę powinniśmy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu, a jeśli okaże się, że buty mimo wszystko nabrały wilgoci, osuszmy je z głową! Zamiast kłaść pod kaloryfer po prostu włóżmy do środka gazety, które świetnie pochłoną nadmiar wody. Po wysuszeniu na pewno nie zapomnimy o dawce impregnatu. Ten ustrzeże nas przed kolejną tak nieprzyjemną sytuacją. O buty naprawdę warto dbać, szczególnie jeśli chcemy, by posłużyły nam dłużej niż rok i wyglądały świetnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *