Porady

Jak wyczyścić białe sneakersy? 5 super tricków

Białe sneakersy nie wychodzą z mody od wielu dziesięcioleci. Cenione za uniwersalny charakter stały się prawdziwą ikoną, niezmiennie królując w miejskich, ulicznych zestawieniach. Ożywiają i odświeżają każdy look, nadając mu blasku. Niestety, posiadają jedną wadę – szybko się brudzą. Na szczęście znamy kilka tricków, które pozwolą Ci dłużej cieszyć się nieskazitelną bielą Twoich ulubionych butów. Prezentujemy je poniżej.

Płyn do naczyń

To jeden z podstawowych i często wystarczających środków w walce z brudem na białych butach. Nadaje się do czyszczenia zarówno gumowych i piankowych podeszw, prania tekstylnych cholewek i odświeżania licowej skóry. Nigdy nie nakładaj jednak płynu bezpośrednio na czyszczony materiał, ponieważ sam detergent zawiera w sobie barwniki, które w sposób niekontrolowany mogą wniknąć w tkaninę. Najlepiej znaczną ilość płynu wymieszać z ciepłą wodą i mieszając stworzyć gęstą pianę. Na cholewkę nakładaj ją delikatną gąbką lekko wcierając ją w materiał. Podczas czyszczenia podeszwy możesz użyć ściernej części gąbki lub szczotki. Po zakończeniu czyszczenia dobrze wypłucz płyn i wysusz buty wkładając do nich gazety.

Soda z octem

Mieszanka sody oczyszczonej oraz octu to skuteczny sposób na usuwanie zabrudzeń zarówno z podeszwy, jak i tekstylnej cholewki. Składniki należy wymieszać ze sobą w takiej proporcji, aby uzyskać gęstą papkę. Uzyskany środek nałóż grubo na tkaninę, delikatnie go w nią wcierając. Po upływie kilkunastu minut wypłucz buty i wysusz uzupełniając ich środki papierem. Czyszczenie białej podeszwy przy użyciu sody z octem to bułka z masłem. Przy użyciu gąbki lub szczoteczki szoruj plamy okrężnymi ruchami.

Mleczko do czyszczenia

Niezastąpiony sposób na głębokie zanieczyszczenia na gumowych oraz piankowych podeszwach. Nie musisz go z niczym rozrabiać, po prostu nałóż mleczko na podeszwę i szoruj przy użyciu szczotki lub ostrej gąbki. W razie potrzeby czynność można kilkukrotnie powtórzyć. Pamiętaj o tym, aby po czyszczeniu dokładnie spłukać mleczko z podeszwy, w przeciwnym wypadku może ona zżółknąć.

Zmywacz do paznokci

Zmywacz do paznokci potrafi radzić sobie z zabrudzeniami na białych podeszwach w sposób spektakularny. Najlepsze efekty uzyskasz wybierając zmywacz na bazie acetonu. Po prostu nałóż go na wacik kosmetyczny i przecieraj nim gumę lub piankę, aż do uzyskania zupełnej bieli. Uwaga! Aceton świetnie czyści, ale też wysusza materiały syntetyczne, w efekcie czego stają się one bardziej podatne na pękanie. Z tego powodu stosuj do czyszczenia podeszw zmywacz do paznokci wyłącznie w kryzysowych sytuacjach.

Zasypka niemowlęca

Jeśli zastanawiasz się jak odświeżyć białe, tekstylne sneakersy bez stosowania silnych środków czyszczących, to mamy dla Ciebie prawdziwy hit – zasypka niemowlęca. Nie jest to metoda na stare, głębokie plamy, ale z pewnością rozjaśni przykurzony materiał lub zamaskuje to, czego nie udało się usunąć innymi środkami. Metoda ta znana jest od wielu lat i stosowana była już przez nasze babcie, które zamiast zasypki używały mąki ziemniaczanej. Aby uzyskać odpowiednią mieszankę połącz puder z niewielką ilością sody oczyszczonej. Papkę wetrzyj w materiał i wysusz. Nadmiar suchej zasypki po prostu wytrzep z tkaniny.

Pranie sneakersów – absolutnie zabronione

Zastanawiasz się, czy buty można prać w pralce, aby przywrócić im dawną biel? Zwykle nie, choć są od tego wyjątki. Większość modeli nie jest jednak przystosowana do moczenia w wodzie, dlatego mogą w pralce ulec uszkodzeniu. Klej, który łączy cholewkę z podeszwą, dobrze radzi sobie na deszczu, ale w pełnym, długotrwałym zanurzeniu może się on po prostu rozpuścić. Poza tym niektóre cholewki, szczególnie w modelach typu tenisówki czy trampki, często są usztywniane kartonem. Nietrudno sobie wyobrazić, co by z niego zostało po godzinnym praniu. Innym tematem są często występujące w butach technologie, których narażenie na długotrwały kontakt z wodą może sprawić, że stracą swoje funkcje. O białe sneakersy lepiej zadbać stosując nasze powyższe, mniej inwazyjne triki.

Istnieje wiele sprawdzonych i skutecznych sposobów na wyczyszczenie białych butów. Dzięki nim nadasz blask sneakersom, które dawno zostały skazane na leżenie na dnie szafy. Wypróbuj domowe metody na plamy na białych podeszwach i cholewkach i ciesz się swoimi ulubionymi butami przez wiele sezonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *