Porady

Jak pielęgnować buty ze skóry?

Są najbardziej eleganckie i najwytrzymalsze ze wszystkich butów. Jeśli się postaramy, posłużą nam przez długie lata, czego dowodem są skórzane pantofle naszych babć. Jednak kluczem do utrzymania ich w jak najlepszej formie jest odpowiednia pielęgnacja.

Wybierz skórę

Z każdym dniem oferta materiałów, z których można wykonać buty, skrupulatnie się powiększa. Tworzymy z nubuku, z zamszu, z neoprenu i innych syntetyków. Wśród wszystkich dostępnych tworzyw prym od wielu lat wiedzie skóra naturalna. Pozyskiwana jest ze zwierząt, co wzbudza wiele kontrowersji, jednak to właśnie ona zapewnia największą trwałość butów. Dzięki odpowiedniej obróbce – garbowaniu jej wytrzymałość się zwiększa. Przez co buty uszyte ze skóry służą wielu ludziom przez kilka, a nawet kilkanaście sezonów. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie odpowiednia pielęgnacja. Żeby taką wybrać, trzeba dobrze rozpoznać gatunek skóry, z którego uszyte zostały nasze buty. Wśród skór naturalnych wyróżniamy:

  • skórę licową, której cechą charakterystyczną jest bardzo gładka warstwa wierzchnia. Jest też bardziej odporna na wilgoć i zabrudzenia. W przypadku butów możemy zakupić te ze skóry licowej bydlęcej (są bardziej sztywne) oraz te ze skóry cielęcej (bardziej delikatne),
  • skórę Cordovan, która pochodzi z tylnych części grzbietów końskich i jest niebywale trwała, dlatego świetnie nadaje się na buty zimowe,
  • skóry szorstkie, takie jak nubukowe lub zamszowe.

Dopiero, gdy poznamy rodzaj skóry, możemy właściwie dobrać środki pielęgnujące.

Jak przedłużyć życie butom ze skóry?

Każda z tych skór wymaga odpowiedniego traktowania. Inaczej zadbamy o delikatne buty ze skóry cielęcej, a inaczej o te z nubuku czy zamszu. Jednak niezależnie od tego, z jaką skórą mamy do czynienia, warto przed rozpoczęciem pielęgnacji wykonać próbę środka na małej powierzchni, żeby sprawdzić, jak materiał reaguje na specyfik. Z reguły przy zakupie butów proponuje się impregnat i naprawdę warto go kupić po uprzednim upewnieniu się, że faktycznie jest przeznaczony do typu skóry, z którego uszyto nasze buty. Stosowanie impregnatu jest absolutną koniecznością nie tylko zimą, kiedy buty niszczą się od wilgoci i soli. Taki środek świetnie chroni skórę przed promieniowaniem UV, przed deszczem czy brudem. Jego regularne używanie może przedłużyć żywotność naszych butów z miesięcy na lata. Podobnie jak dobrze dobrana, tłusta pasta oraz dokładne czyszczenie butów, gdy tego potrzebują. Tak przygotowane z pewnością będą cieszyć oko przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *