Porady

Jak impregnować buty?

Buty ze skóry, z zamszu, a nawet te z syntetycznych materiałów wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która nie tylko poprawi ich ogólny wygląd, ale przedłuży ich żywotność. Narażone na czynniki zewnętrzne obuwie ma skłonności do zabrudzeń, wchłaniania wilgoci czy uszkodzenia solą, którą zimą sypie się na oblodzone chodniki. Jak zminimalizować straty? Wystarczy odpowiednia impregnacja!

Dlaczego warto?

Nawet obuwie wysokiej jakości może zniszczyć się w błyskawicznym tempie. Nie ma w tym nic dziwnego – w normalnym trybie użytkowania narażamy nasze buty na różne nieprzyjemne sytuacje. Dlatego niezależnie od tego, ile zapłaciliśmy za swoją parę butów, warto zadbać o nią w szczególny sposób. Odpowiednia impregnacja wydłuża żywotność obuwia, dzięki czemu nie musimy tak często kupować nowych. To niezwykle ważne w sezonie jesienno-zimowym, kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają ani nam, ani naszym butom.

Dobierz impregnat

Po pierwsze dobierzmy preparat impregnujący przeznaczony właśnie do tego materiału, z którego zostały wykonane nasze buty. Osobny do nubuku, do skóry naturalnej, do zamszu, i innych materiałów. Z reguły specyfik taki proponuje nam się w salonie z obuwiem. Nie rezygnujmy więc z jego zakupu, chyba że mamy świadomość, że ten sam preparat posiadamy w domu. Jeśli zakupu nowych butów dokonujemy przez internet, dokładnie sprawdźmy skład materiału i poszukajmy odpowiadającego mu impregnatu.

Jak to zrobić, czyli impregnacja krok po kroku

Gdy już jesteśmy wyposażeni w odpowiedni środek impregnujący, możemy przejść do pielęgnacji. Pamiętajmy, że impregnujemy zawsze buty, które są czyste, dlatego standardowo zaczynamy od czyszczenia – skórę możemy przetrzeć zwilżoną szmatką lub chusteczką nawilżającą, a do zamszu użyć delikatnej szczoteczki. Po wyczyszczeniu butów oczywiście warto nałożyć na nie warstwę pasty do butów, o ile jest to możliwe, na przykład w przypadku butów skórzanych. Po wypastowaniu została nam już tylko impregnacja. Jeśli mamy środek w spreju, warto przenieść się na czas impregnowania na zewnątrz, na przykład na balkon, by nie pozostawić w domu tłustej plamy na podłodze i sztucznego, duszącego zapachu. Buty spryskujemy z odległości ok. 30cm, by nie powstały zacieki, dokładnie kawałek po kawałku. I odstawiamy je do wyschnięcia.

Tak zaimpregnowane buty świetnie poradzą sobie z błotem, deszczem, śniegiem i solą. Pamiętajmy jednak, by całą serię zabiegów pielęgnacyjnych dla naszego obuwia powtarzać tak często, jak będzie to potrzebne lub, przy mniejszych trudnościach pogodowych na przykład co tydzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *