PoradyTrekkingowe

Jak dbać o buty trekkingowe?

Zakup butów trekkingowych to poważna sprawa, która niejednokrotnie łączy się z długimi poszukiwaniami, a nawet testowaniem metodą prób i błędów. Nie dziwi więc, że gdy już trafimy na odpowiedni model chroniący nas przed czynnikami zewnętrznymi, ale też przed przegrzaniem, chcemy, by utrzymał świetną formę przez długie lata. Jak tego dokonać? Oczywiście poświęcając czas na pielęgnację obuwia.

Zaawansowane technologie, wymagająca opieka

Buty trekkingowe to często mieszanka wybuchowa praktycznych rozwiązań, które mają zapewnić nam komfort w czasie górskich wędrówek. Ilość funkcji, które muszą one spełniać, jest ogromna. To przede wszystkim stabilne trzymanie stopy, przyczepność podeszwy i utrzymywanie odpowiedniej temperatury wewnątrz buta. Aby uzyskać optymalny efekt końcowy, łączący wszystkie niezbędne cechy butów trekkingowych, producenci muszą wykorzystać mnóstwo nowoczesnych rozwiązań i technologii, które później wymuszają na nas właściwą pielęgnację. Jeśli jednak chcemy cieszyć się swoim obuwiem do trekkingu przez kilka lat, warto poświęcić godzinę po każdej wędrówce!

buty trekkingowePo pierwsze czyszczenie

Wiadomo, że na szlaku nasze buty mogą ulec zabrudzeniu, dlatego tuż po powrocie do domu, powinniśmy je wyczyścić. Czyszczenie nie jest prostą sprawą, bo do obuwia trekkingowego nie zaleca się używania mydła i innych środków piorących. Zabrudzenia usuwamy więc miękką szczoteczką, a jeśli są trudne i oporne, to używamy bieżącej wody.

Po drugie suszenie

Może zdarzyć się w czasie trekkingu, że nasze buty się przemoczą. Istotną rolę odegra więc właściwy sposób ich suszenia. Tak jak w przypadku butów sportowych powinniśmy unikać słońca, otwartego ognia oraz bezpośredniego stawiania butów pod kaloryferem. Pamiętajmy, że nasze obuwie wykonane jest z różnych materiałów, a każdy z nich może inaczej zareagować na wysoką temperaturę – guma może zacząć się topić, skóra zniekształcać, a syntetyk odbarwiać. Dlatego jedynym, co możemy zrobić, jest włożenie w buty papieru, najlepiej zmiętego w kulkę ręcznika papierowego, który wymienia się co kilka godzin, by pochłonął maksimum wilgoci. Wypchane papierem buty stawiamy w suchym, zacienionym miejscu, do którego swobodnie napływa powietrze. Potrwa to dłużej, ale mamy pewność, że buty nie ulegną zniekształceniom i zniszczeniom.

Akcja impregnacja

Trzecim i ostatnim etapem pielęgnacji butów trekkingowych jest impregnacja. Jak zawsze przedłuża ona żywotność obuwia oraz nakłada na nie filtr chroniący przed czynnikami zewnętrznymi. Na czyste, wysuszone buty należy nałożyć dawkę impregnatu dobranego właśnie do materiałów, z których zostały wykonane nasze buty. Jeśli jest to środek w spreju, to spryskujemy obuwie z odległości 30 cm i pozostawiamy do wyschnięcia. Taka bariera ochronna to kolejny ze sposobów na utrzymanie naszych butów trekkingowych w świetnym stanie na dłużej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *