Porady

Jak dbać o buty do biegania?

Dobre buty biegowe to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Wybieramy je zazwyczaj długo, szukając najbardziej odpowiadającego nam modelu. A gdy już zaufamy danej marce i technologii amortyzującej, chcielibyśmy, by biegówki zostały z nami na zawsze, bo żadne inne nie będą służyć tak dobrze! Jak przedłużyć ich żywotność i sprawić, żeby nie tylko dobrze się trzymały, ale także pięknie wyglądały?

Moje wymarzone biegówki

Wszystko zaczyna się od zakupów. W przypadku obuwia biegowego nie powinno się oszczędzać. Chodzi nie tylko o nasze bezpieczeństwo i wygodę, ale także o to, by buty były trwałe, dobrze wykonane i nie rozkleiły się przy pierwszym biegu w deszczu. Wybierz świadomie, z uwzględnieniem warunków, w jakich zamierzasz używać butów. Sprawdź materiały i tworzywa, z których wymarzony model został wykonany pod względem wytrzymałości i odporności. Zwrócenie na to uwagi ma ogromne znaczenie w dalszym procesie pielęgnacji butów biegowych. Słabą jakość trudniej uchronić przed zniszczeniem!

Specyfika materiału

Biegówki bardzo często wykonane są z siateczek i innych przewiewnych materiałów, które mają zapewniać swobodną cyrkulację powietrza. Są to buty dużo trudniejsze do wyczyszczenia, dlatego jeśli jesienią czy zimą masz zamiar biegać na zewnątrz, zainwestuj w drugą parę butów, a których łatwiej usunąć plamy z błota czy wilgoć. Przydadzą się za każdym razem, gdy najdzie cię ochota biegania w deszczu! A co jeśli pobrudziliśmy buty z siateczki?

Jak prać przewiewne biegówki

Dobrym wyjściem jest oddanie butów do specjalisty. Taka usługa nie jest kosztowna, a może pomóc nam zaoszczędzić naprawdę wiele na kupnie nowych biegówek. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które zajmują się doprowadzaniem naszych sneakersów do porządku. W ich przypadku mamy gwarancję, że buty nie tylko będą czyste, ale też niezniszczone! Jeśli na naszych biegówkach z siateczki pojawiły się tylko delikatne zabrudzenia, wystarczy mokra ściereczka z odrobiną mydła lub specjalnego szamponu do butów tego typu.

Buty bez wilgoci

Buty treningowe są szczególnie narażone na wilgoć, przez co mogą brzydko pachnieć, a nawet być szkodliwe dla naszych stóp. Dlatego niezwykle ważne jest dbać o utrzymanie butów w suchości. Po pierwsze zadbajmy o nie od wewnątrz. Używajmy przewiewnych, bawełnianych skarpetek, w których noga tak bardzo się nie poci. Po drugie – czynniki zewnętrzne. Jeśli zdarza nam się biegać w deszczu i przemoczyć buty, osuszmy je w domu, wkładając do środka gazetę, która wchłonie wilgoć. To samo dotyczy przechowywania butów do biegania – powinniśmy trzymać je w chłodnym i suchym miejscu. W ten sposób nasze biegówki pozostaną zawsze suche i komfortowe!

Dobre i odpowiednio zadbane buty biegowe posłużą nam nawet na 1000km biegu. Jednak aby tak się stało, musimy zapewnić im należną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Wbrew pozorom to naprawdę nie jest trudne, a może sprawić, że bieganiem w naszych ulubionych butach będziemy cieszyć się dużo dłużej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *