Jak czyścić obuwie sportowe? Prawdy i mity

Warunki atmosferyczne w Polsce nie rozpieszczają biegaczy. Mają oni kontakt praktycznie z każdym rodzajem nawierzchni. Wiosną borykają się z wszechobecnym błotem, latem – z kurzem i piaskiem. W efekcie ich nowo kupione buty do biegania szybko tracą swój blask.
By zapobiec nadmiernemu zużyciu obuwia, należy co jakiś czas zabrać się za jego czyszczenie. Nie wolno jednak skupiać się tylko i wyłącznie na samym wyglądzie zewnętrznym. Co jakiś czas trzeba również odświeżyć jego wnętrze. Wkładkę należy wyjąć i uprać oddzielnie. Do czyszczenia zewnętrznej powłoki obuwia wystarczy niekiedy stara szczoteczka do zębów oraz odrobina mydła. Gdy zabrudzeniu ulegają buty w rodzaju Nike Free Run 2, ich pielęgnacji warto poświecić nieco więcej uwagi.
Z całą pewnością mokrych runningów pod żadnym pozorem nie można suszyć na grzejniku. W ten sposób ulegną one odkształceniu i stracą swoje właściwości. Wnętrze obuwia należy wyłożyć gazetami, które wchłoną wilgoć. Gdy woda z mydłem jest zbyt mało inwazyjna na trudniejsze zabrudzenia, zawsze można dodać do niej płynu do mycia naczyń. Pod żadnym pozorem nie wrzucajmy brudnego obuwia do pralki!
Dbajmy o nasze buty do biegania. Dzięki temu posłużą nam na wiele sezonów i pokonają z nami wiele kilometrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.