Porady

Jak czyścić gumę na butach?

Za dobry wygląd naszych sneakersów odpowiadają dwie rzeczy – utrzymanie w czystości i porządku cholewki oraz zadbana, czysta kolorystycznie guma znajdująca się na podeszwie. O ile z tym pierwszym raczej nie mamy problemu, o tyle to drugie przysparza bardzo wielu problemów. Jak więc wyczyścić gumę na butach, by prezentowała się wzorowo?

Wymagająca guma

Guma to materiał, który bardzo często stosuje się w butach sportowych do utrwalenia podeszwy. Niezależnie od tego, czy w jej wnętrzu znajduje się pianka, czy też poduszka Air Max, czy cokolwiek innego, niezbędna jest osłonka odporna na ścieranie. W tym właśnie celu najczęściej stosuje się gumę. Niejednokrotnie ma ona biały, kontrastujący z cholewką kolor, przez co staje się jeszcze trudniejsza do wyczyszczenia. Jest to ten element buta, który ulega największym zabrudzeniom ze względu na bliski kontakt z podłożem. A zarazem jego dobry wygląd potrafi odmłodzić buty o dobrych kilka sezonów. Jak więc sprawić, by guma na butach lśniła?

Nie wsadzaj ich do pralki! (przynajmniej nie bezpośrednio)

Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów w przypadku butów sportowych, jest pranie ich w pralce. Nic w tym dziwnego – lubimy chadzać na skróty, zapominając jednocześnie o tym, że taki sposób mycia naszych butów może je narazić na zniszczenie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że guma po prostu popęka w wyniku nadmiernego kontaktu z wodą, czy zbyt dużej intensywności wirowania. Dlatego, jeśli decydujesz się na szybkie pranie mechaniczne, to koniecznie zabezpiecz buty workami na bieliznę oraz wsadź je do pełnej pralki, by nie obijały się o ściany bębna!

Działaj doraźnie

Jak już wspomnieliśmy, guma brudzi się w butach najbardziej, bo ma najwięcej styczności z podłożem. Bardzo często widzimy, że po przejściu po niezbyt korzystnej nawierzchni na gumie pojawiają się widoczne zabrudzenia. Warto więc działać doraźnie, by brud nie wżarł się w strukturę materiału! Miej przy sobie chusteczki nawilżające (jeśli używasz ich do demakijażu lub dla dziecka, pewnie i tak nosisz je w torebce). Przecieraj nimi spód butów zawsze, gdy pojawi się na nich brud.

Co zrobić z zaschniętym brudem?

Może się jednak zdarzyć tak, że guma wybrudzi nam się w najmniej spodziewanym momencie, przez co buty tracą na dobrym wyglądzie. Po przyjściu do domu możesz wyszorować gumę na butach szczoteczką lub po prostu neutralnym mydłem w kostce oraz ciepłą wodą. Taka prosta mieszanka powinna poradzić sobie z kilkugodzinnymi zabrudzeniami.

Ratunek dla białych podeszw

Bywają jednak sytuacje beznadziejne, takie jak żółknięcie białej gumy na butach, które na przykład są z nami od dawna albo brud niewiadomego pochodzenia, który na dobre wżarł się w strukturę podeszwy. Co zrobić w takim przypadku? Niezbędne będzie sięgnięcie po większe działo, np. specyfik do odświeżania białych podeszw, który zregeneruje kolor gumy, nadając mu nowego wyglądu.

klik

Akcja Impregnacja

Jeszcze jedna ważna porada – przed każdym założeniem czystych butów sportowych, pamiętaj o ich odpowiedniej impregnacji. Środek impregnujący może nie zabezpieczy butów przed zabrudzeniami, ale będzie bardzo pomocny na przykład jeśli niespodziewanie rozpada się deszcz. Takie impregnowanie gumy może okazać się równie skuteczne, co czyszczenie, bo zapobiegnie obuwniczej katastrofie. Kupujesz nowe buty? Koniecznie dowiedz się, jak odpowiednio je impregnować!

Guma na butach sportowych to niezwykle wymagający element. Jeśli jednak chcesz cieszyć się dobrym wyglądem swoich sneakerów przez kilka długich sezonów, koniecznie dbaj o nią na bieżąco i nie pozwól się zniszczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *