Prawdy i mity

Buty zrównoważonej produkcji: dlaczego warto zainwestować w buty wegańskie?

Dane o stanie otaczającego nas środowiska są dość alarmujące – na skutek działalności człowieka planeta ”starzeje się” w znacznie szybszym tempie i tak naprawdę ciężko jest przewidzieć z jakimi wyzwaniami będą musiały sobie poradzić przyszłe pokolenia. Rosnąca świadomość obecnych problemów sprawia, że coraz większa ilość osób przykłada wagę do życia w duchu eco-friendly. Zmieniają się więc nie tylko nawyki żywieniowe, ale również konsumenckie, co nie umknęło uwadze największych i najsłynniejszych producentów obuwia.

W ostatnim czasie można zauważyć pewną charakterystyczną tendencję, która pozwala bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość, a mianowicie to, że zdecydowana większość popularnych marek skłania się ku zrównoważonej produkcji i wzbogaca swoje kolekcje o buty wegańskie. Co właściwie kryje się za tym pojęciem i dlaczego warto zainwestować w obuwie wegańskie? W dzisiejszym wpisie rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Buty wegańskie: najlepszy wybór nie tylko dla wegan

Czy trzeba rezygnować z najmodniejszych trendów na rzecz własnych przekonań? Nic z tych rzeczy! Bo choć jeszcze kilka lat temu wybór butów wegańskich był mocno ograniczony i osoby, które godziły się na to, aby przykładać swoją rękę do cierpienia zwierząt miały do wyboru zaledwie kilka opcji, to obecnie obuwie wegańskie z powodzeniem dorównuje innym, dostępnym na rynku propozycjom.

Wegańskie buty, które w 100% pozbawione są produktów odzwierzęcych, a więc nie mogą mieć skórzanych cholewek, wkładek, wyściółki, zapiętków, sznurowadeł itd., zachwycają estetycznym wykonaniem, modnym wzornictwem oraz solidnością i wygodą. Nie dziwi więc nas fakt, że coraz częściej wybierane są one również przez osoby, które na co dzień nie kierują się zasadami weganizmu.

Bez cierpienia zwierząt – z jakich materiałów wykonuje się obuwie wegańskie?

Jak dotąd zapewne nie raz zdarzyło Ci się spotkać z opinią, że tylko i wyłącznie buty wykonane ze skóry naturalnej zasługują na uwagę, ponieważ każdy inny materiał absolutnie nie może się z nią równać pod względem wytrzymałości, estetycznego wyglądu oraz oddychalności. Choć niewątpliwie skórzane obuwie ma liczne zalety, to mając na względzie dobry stan zwierząt, które wbrew pozorom wcale nie pojawiły się na świecie po to, aby być eksploatowane na każdy możliwy sposób przez człowieka, warto rozejrzeć się za innymi, dostępnymi alternatywami, które są równie interesujące. Tych wśród propozycji butów wegańskich nie brakuje, ponieważ są one wykonane zarówno z doskonale wszystkim znanych materiałów, jak i rozwiązań, które na niejednej twarzy wywołają zdumienie.

Na rynku znaleźć można bowiem zarówno obuwie wegańskie stworzone w całości z powszechnie znanej, wysokiej jakości skóry ekologicznej, która mylnie uważana jest za nietrwały i pozostawiający wiele do życzenia odpowiednik skóry naturalnej, jak i projekty butów wegańskich z cholewkami wykonanymi z bardzo nietypowych materiałów. Do tej drugiej grupy z pewnością zaliczają się różnego rodzaju zboża oraz… liście ananasa, które jak się okazuje po odpowiedniej obróbce wytrzymałością i trwałością mogłyby zawstydzić niejeden inny materiał. Ponadto, do produkcji wegańskich sneakersów, tenisówek, trampków czy espadryli wykorzystuje się także naturalne materiały, a więc len, bawełnę oraz bambus.

Oczywiście w przypadku obuwia wegańskiego nie tylko cholewki muszą być całkowicie pozbawione jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego. Aby faktycznie mogły one uchodzić za model vegan oraz eco-friendly również zastosowane w butach wkładki i sznurowadła nie mogą zwierać odzwierzęcych składników. Do pokrycia butów oraz sznurówek wykorzystuje się więc roślinne woski, które skutecznie zastępują wosk pszczeli i zapewniają równie efektowny wygląd, co swój odzwierzęcy odpowiednik.

Dlaczego warto kupić wegańskie buty?

Za zakupem butów wegańskich przemawia co najmniej kilka aspektów, wśród których wymienić możemy m.in. fakt, że są one:

  • cruelty-free

Choć na co dzień być może nie myślimy zbyt dużo o tym ile cierpienia muszą znieść zwierzęta, aby produkty które spożywamy czy tez ubrania i buty, w których chodzimy zostały stworzone, to jednak w takich właśnie kolorach rysuje się rzeczywistość.

Wybierając buty wegańskie możesz więc sprzeciwić się krzywdzie wyrządzanej zwierzętom i postawić na ogólnodostępne materiały, których pozyskiwanie nie sprawia nikomu bólu (lub też co gorsza) nie prowadzi do jego śmierci.

  • ekologiczne

Przy wyrzucaniu butów, które najlepsze lata mają już za sobą często łapią Cię wyrzuty sumienia? Wybierając buty wegańskie prawdopodobnie dość szybko one znikną, ponieważ gdy już nadejdzie pora, aby się z nimi pożegnać tak naprawdę zagwarantujesz im… drugie życie! Zdecydowana większość modeli obuwia wegańskiego nadaje się bowiem do recyklingu, a więc przetworzenia ich na zupełnie nowy, równie atrakcyjny produkt. Kto wie, może Twoje ulubione wegańskie buty zamienią się w torebkę lub inną parę obuwia?

  • w duchu less waste

Do produkcji butów vegan-friendly wykorzystuje się tylko konkretnej ilości materiału, co skutecznie zmniejsza (a nawet całkowicie eliminuje) ilość produkowanych odpadów, której wielkość niejednego mogłaby przerazić, gdyby zajrzał do fabryk słynnych sportowych i streetwearowych brandów. Wybierając obuwie wegańskie angażujesz się więc w walkę ze zmianą klimatu i dajesz innym doskonały przykład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *